ضد آفتاب


کمی صبر کنید...

دسته‌بندی


انواع کرم ضد آفتاب

 بدون شک کرم ضد آفتاب را می‌توان یکی از مهم‌ترین محصولات مراقبتی پوست دانست. تا آنجا که در کنار کرم مرطوب کننده و پاک کننده صورت ، خرید و استفاده از کرم ضد آفتاب بیش از سایر محصولات پوستی توسط پزشکان و متخصصان درماتولوژی تاکید و توصیه می‌شود.

احتمالا  می‌دانید که نور آفتاب اصلی‌ترین دلیل سرطان پوست و پیری زودرس است و تنها  کرم و محصولی که توانایی مقابله با آن‌را دارد، کرم ضد آفتاب است. اما این  محصول پوستی محبوب چه ویژگی‌هایی دارد؟ در زمان خرید کرم ضد آفتاب باید به چه نکاتی توجه کرد؟ و اصلا چرا تا این اندازه مصرف کرم ضدآفتاب مناسب و مرغوب دارای اهمیت است؟

 با ما در ادامه همراه باشید تا با این محصول پرطرفدار و مفید بیشتر آشنا شده و محصولات برتر این لاین پوستی را بشناسید.

بهترین کرم ضدآفتاب چیست؟

 کرم  ضد آفتاب یک محصول مراقبت از پوست است که هدف اصلی از تولید آن، حفاظت از  پوست انسان در برابر اشعه‌های مضر خورشید است. به طور کلی، کار اصلی پوست  حفاظت از اعضای درونی است ولی ساختار آن به گونه‌ای است که بسیار حساس است و  همیشه در خطر انواع آسیب ها هستند. به همین دلیل خود پوست به یک محافظ قوی  احتیاج دارد تا بتواند کار خود را به بهترین شکل انجام دهد. کرم ضد آفتاب  دقیقا همان محافظ قوی است که به آن اشاره کردیم.

SPF در ضد آفتاب و میزان مناسب آن

 اصطلاحا  این لغت در فارسی به معنی فاکتور و میزان محافظت از نور خورشید است. اگر  بخواهیم به زبان ساده برای شما عزیزان توضیح دهیم، درجه spf در کرم ضد  آفتاب نشان دهنده این است که شما قبل از اینکه دچار آفتاب سوختگی شوید، تا  چه حد می‌توانید زیر نور آفتاب بمانید.

 به مثال زیر توجه کنید تا بهتر متوجه مفهوم spf بشوید.

 برای  مثال spf کرم ضد آفتابی عدد 15 است. این یعنی شما به مدت 2 ساعت و نیم یا  150 دقیقه می توانید در آفتاب بمانید. البته اگر پس از مدتی مجددا از ضد  آفتاب استفاده کنید، مقدار و میزان محافظت آن بیشتر می‌شود ولی در مقدار  زمان آن تاثیر ندارد.

 یک باور غلط درباره کرم‌های ضد آفتاب وجود  دارد و آن این است که شما با مصرف ضد آفتاب هایی که spf بالاتری دارند،  می‌توانید تایم و زمان بیشتری را در آفتاب صرف کنید. در حالی که در spf  چیزی به نام محافظت صد در صد وجود ندارد و استفاده از عدد spf بالاتر لزومی  ندارد، به جز در مواردی که با تشخیص پزشک باشد. به طور کلی توصیه می‌شود  از مصرف خودسرانهضد آفتاب با spf بالاتر از 30 پرهیز کنید.

 انواع ضد آفتاب

 کرم ضد آفتاب مانند دیگر محصولات مراقبتی انواع مختلفی دارد که هر کدام از آنها نیز کارایی متفاوتی دارند.

 در ادامه به بررسی انواع و روش انتخاب ضد آفتاب برای انواع پوست ها خواهیم پرداخت.

 کرم ضد آفتاب برای پوست چرب

 معمولا  افرادی که پوست چربی دارند، تابستان فصلی آزار دهنده برای آنها خواهد بود  زیرا گرما موجب تولید بیشتر سبوم یا همان چربی می‌شود. طبیعتا خرید کرم ضد  آفتاب پوست چرب که خاصیت مرطوب کنندگی بالایی دارد، می‌تواند رضایت را برای  این گونه افراد داشته باشد.

 کرم ضد آفتاب برای پوست خشک

در  این گونه پوست‌ها، آفتاب می‌تواند مثل شمشیر دو سر باشد. معمولا آفتاب  می‌تواند علائم اگزما را رفع کند ولی از طرف دیگر، قرار گرفتن در معرض  آفتاب نیز می‌تواند اوضاع را بدتر از قبل کند. توصیه می‌شود اگر پوستی حساس  دارید، همیشه آنرا مرطوب نگه دارید و مایعات زیاد مصرف کنید. خرید ضد  آفتاب غیر معطر و مخصوص پوست های حساس بهترین پیشنهاد برای شما است.

 ضدآفتاب پوست تیره

 معمولا  افرادی که پوستشان تیره است، نسبت به دیگر افراد کمتر در معرض سوختن قرار  می‌گیرند ولی این به معنی این نیست که نیازی به مصرف کرم ضد آفتاب ندارند.  در پوست‌های تیره مناطقی که رنگدانه کمتری دارد، بیشتر در معرض آسیب قرار  می‌گیرند. بنابراین استفاده و خرید کرم ضد آفتاب مخصوص پوست تیره می‌تواند  کمک زیادی به پوست های تیره کند.

 ضد آفتاب پوست روشن

قرار  گرفتن پوست روشن به مدت 10 دقیقه در برابر نور خورشید، می‌تواند باعث  ایجاد آسیب های جدی شود. اگر جزو افرادی هستید که پوستی روشن دارید، مستعد  سوزش و آسیب طولانی مدت ناشی از آفتاب می‌باشید و به همین دلیل استفاده از  کرم ضد آفتاب spf 30 به شدت برای پوست های روشن توصیه می‌شود.

 نحوه مصرف درست کرم ضدآفتاب

 در ادامه می‌خواهیم به چند نکته ساده ولی مهم درباره استفاده درست ازضد آفتاب بپردازیم.

 نکته  اول این است که ضد آفتاب خود را هر دو ساعت یکبار تمدید کنید و آنرا به  میزان 2 بند انگشت روی کل صورت بمالید. اگر قصد دارید کرم دیگری را همراه  باضد آفتاب مصرف کنید، دقت کنید که ضد آفتاب آخرین کرمی باشد که می‌زنید.  همچنین توصیه می‌شود بیست دقیقه قبل از اینکه از منزل خارج شوید، ضد آفتاب  را به صورت خود بمالید و نکته آخر هم اینکه تا جایی که می‌توانید زیر نور  لامپ های مهتابی ضد آفتاب نزنید.