تاریخچه

در گذشته بر این باور بودند که گرمای نور خورشید سوختگی دردناکی ایجاد  می کند. اما در سال ۱۸۸۹ ثابت شد که این اشعه ماورای بنفش است که باعث  آفتاب سوختگی می شود.این یافته مقدمه ای برای اولین توصیه های پزشکی در  زمینه محافظت از پوست در برابر نور خورشید بود؛ توصیه هایی که تا امروز هم  ادامه دارد. در این مطلب به نکاتی جالب درباره کرم ضد آفتاب اشاره شده است.

اولین ضد آفتاب ها

علاوه بر استفاده از چتر و کلاه، در قدیم از کرم های ضد آفتاب که از  عصاره های گیاهی یا مواد معدنی تهیه می شد استفاده می کردند.این کرم های ضد  آفتاب حاوی روغن، سبوس برنج، آهن، گل رس یا قیر و… بود.در سال ۱۹۲۰، ارتش و  نیروی هوایی از محققان خواست تا موثرترین کرم ضد آفتاب را برای سربازان  تهیه کنند. پس از آزمایش روی تأثیر ۱۲ نوع ترکیب، محققان به این نتیجه  رسیدند که پترولیوم ( با نام تجاری وازلین)یک ضد آفتاب موثر و ضد آب است.در  گذشته، ترکیب های منعکس کننده نور که به اندازه کافی کوچک نبود، سفید رنگ  دیده می شد اما با نانو تکنولوژی مواد مانند دی اکسید تیتانیوم به ذرات ریز  و نامرئی تبدیل شد.

ضد آفتاب ها و عملکرد آنها

کرم ضد آفتاب را می توان از ۲ نوع ماده تهیه کرد که شامل ذرات غیرطبیعی  مانند دی اکسید تیتانیوم یا اکسید زینک یا ترکیب های طبیعی مانند عصاره های  گیاهی می باشند.ذرات موجود در کرم های ضدآفتاب با انعکاس دادن نور خورشید  روی پوست، از پوست محافظت می کند. ترکیب های ارگانیک یا طبیعی اشعه ماورای  بنفش را جذب کرده و انرژی خود را به عنوان حرارت رها می کند.اصطلاح عامل  محافظت از خورشید  که (spf) نام دارد در دهه ۶۰ مطرح شد. spf، مدت زمان  محافظتی کرم ضد آفتاب را مشخص می کند. پزشکان استفاده از کرم ضد آفتاب با  spf 15و۳۰ را  بهتر دانسته و توصیه می کنند زیرا spf بالاتر یا شسته می شود  یا جذب پوست می شود و در واقع باعث محافظت طولانی تر از پوست نمی شود.

ضد آفتاب و ویتامین D

متخصصان تغذیه بر این باورند که دریافت آفتاب نباید از پشت شیشه یا با  پوشش کرم ضد آفتاب باشد همچنین در هوای آلوده ویتامین D در بدن ساخته  نمی‌شود.ویتامین d را می توان از مواد غذایی تأمین کرد. این مواد عبارت است  از: روغن ماهی، سالمون، ساردین، شیر سویا، تخم مرغ، قارچ و لبنیات غنی  شده.اما ویتامین D از جمله ویتامین‌های محلول در چربی است که موقعیت منحصر  به فرد در بدن دارد و منبع اصلی آن ماده غذایی نیست بلکه از طریق نور آفتاب  تأمین می‌شود. بدن این قابلیت را دارد که در مواجهه با آفتاب فتوسنتز کرده  و ویتامین D بسازد.دریافت ویتامین D تقریباً از طریق نور آفتاب به دلایل  فعلی کنسل است پس لازم است به منابع غذایی روی آوریم.

نکاتی در باره ضد آفتاب ها

هر بار استفاده از  کرم ضد آفتاب  می توان آن را به قسمت هایی از بدن که  در معرض نور آفتاب است از جمله لب ها بمالید. از کرم ضد آفتابی که در  برابر اشعه uva و uvb با spf حداقل ۱۵ است، استفاده شود. به تاریخ انقضای  کرم ها دقت کنید زیرا برخی مواد ضد آفتاب به مرور زمان فاسد می شود یا در  آن زمینه رشد باکتری فراهم می شود. افرادی که پوست چرب یا مستعد به آکنه  دارند، از کرم ضد آفتاب با پایه آب استفاده کنند. استفاده از کرم ضد آفتاب  برای نوزادان زیر ۶ ماه توصیه نمی شود. کودکان زیر ۶ ماه را در سایه قرار  دهید یا این که لباس مناسبی بر تنشان کنید که در برابر نور خورشید از پوست  آن ها محافظت کند.